2021. január 21-én délelőtt UTC 15:54 körül egy meteor robbant fel Magyarország felett. A robbanást számos szeizmológiai mérőállomás regisztrálta hazánkban, szemtanúkról és kamera felvételekről nem tudunk.
A szeizmikus jelek alapján a robbanás hozzávetőleges helyét sikerült meghatározni (1. ábra)
1. ábra. A térképen piros kör jelöli a robbanás hozzávetőleges helyét.
A 2. ábrán láthatóak a közeli szeizmológiai állomások által mért talajmozgások 2021.01.21-án 15:47-től 15:52:50-ig (UTC). Az állomások a robbanás meghatározott helyétől mért távolságuk szerint vannak rendezve (alul a távolabbiak, a legtávolabbi kb. 124 km-re van a robbanástól). A szeizmikus regisztrátumokon a robbanás által keltett lökéshullám látható, ami a talajba csatolódva szeizmikus hullámot keltett. Erre utal az, hogy a talajmozgások maximumának megjelenési ideje hozzávetőlegesen a hangsebességnek felel meg. A sorba szépen illeszkednek az ábra alsó részén látható infrahang-regisztrátumok is (PSZI1, PSZI2, PSZI3, PSZI4), amelyek közvetlenül az akusztikus jelet regisztrálják.
2. ábra. A robbanást észlelő szeizmométerek regisztrátumai. Köszönjük, hogy az AlpArray állomások adatait is felhasználhattuk (OTKA - NKFI K124241, http://www.alparray.ethz.ch)
A Piszkés-tetőn mért infrahangjelek feldolgozása után jól látszik, hogy az észlelt jel éppen a robbanás irányából (kb. 237° azimutról) érkezett (3. ábra).
3. ábra. Az infrahang regisztrátumok (lent), és az észlelt jelek a forrás iránya szerint színezve (fent).