Hírek

Örömmel tájékoztatjuk az érdeklődőket, hogy obszervatóriumunk két új, korszerű szeizmológiai mérőállomással bővült. A berendezéseket a permanens szeizmikus hálózatunk fejlesztésére használtuk fel, és azok már üzemelnek is a rendszer részeként.

Az új állomások egy-egy Trillium Horizon (TH120-2) szélessávú szeizmométert, CTR4-3S Centaur digitális adatgyűjtőt, valamint a hozzájuk tartozó kiegészítő eszközöket tartalmazzák. A műszerek a hálózat mérési pontosságát, térbeli lefedettségét és hosszú távú megbízhatóságát hivatottak növelni.

A műszer beszerzését az intézetünkben futó „A Föld rendszer dinamikájának többléptékű modellezése és monitorozása, valamint hatása a geoenergiára, a földtani veszélyekre és az éghajlatra” című, Research Grant Hungary 151351 számú pályázat támogatta.

 

 

 

Örömmel osztjuk meg frissen megjelent tanulmányunkat a 2023-ban, Szarvas környékén kipattant földrengésklaszterről: „Analysis of the Szarvas, Hungary, Earthquake Swarm of 19 August 2023: A Case Study in a Low‐Seismicity Sedimentary Basin”, Bulletin of the Seismological Society of America (2025)

2023. augusztus 19. és szeptember 26. között 105 földrengésből álló raj zajlott le Szarvas közelében, egy jellemzően alacsony szeizmicitású, üledékes területen. A földrengések mintegy 90%-a az első 48 órában következett be, köztük három ML > 3.0 esemény, majd a negyedik napon egy ML = 3.7 rengés is kipattant.

A  tanulmányban többek között a sűrű, ideiglenes szeizmikus hálózat adataira támaszkodva BayesLoc algoritmussal 83 esemény hipocentrumát relokalizáltuk, majd valószínűségi hullámforma-inverzióval 8 esemény teljes momenttenzorát határoztuk meg.

Ez a földrengésklaszter az első közvetlen bizonyíték arra, hogy ez a törésrendszer jelenleg is aktív, és képes tektonikus eredetű, jól detektálható földrengések generálására.

A cikk teljes terjedelmében elérhető az alábbi linken: https://pubs.geoscienceworld.org/ssa/bssa/article/doi/10.1785/0120250011/654350/Analysis-of-the-Szarvas-Hungary-Earthquake-Swarm

 

2025. április 27. és május 2. között került megrendezésre az European Geosciences Union (EGU) General Assembly 2025 konferencia Bécsben, amely a földtudományok egyik legnagyobb és legjelentősebb nemzetközi rendezvénye. Az EGU évente szervezett közgyűlése több tízezer kutatót, diákot és szakembert vonz világszerte, akik posztereken, szóbeli és PICO-előadásokon keresztül ismertetik aktuális kutatásaikat.

A konferencián magyar kutatók is aktívan részt vettek, előadásaikban a Pannon-medence szeizmicitásával, litoszferikus szerkezetével és szeizmikus hullámterjedésével kapcsolatos új tudományos eredményeket mutattak be.

Czecze Barbara (poszter): Review of Local and Regional Seismicity in the Carpathian Basin Using Multiple Event Location Algorithms with Ground Truth Events

Csatlós Marietta (poszter): Attenuation of Seismic Waves in the Pannonian Basin

Kalmár Dániel (szóbeli előadás): Mapping Lithospheric Discontinuities and Residual Topography in the Pannonian Basin and Surrounding Orogens

Pásztor Marcell (PICO előadás): Atmospheric Infrasound Observations Related to Pannonian Basin Sources

A magyar kutatók részvétele hozzájárult a Pannon-medence és tágabb térsége szeizmikus és geodinamikai viszonyainak nemzetközi bemutatásához.

 

 

 

A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium kutatói (Csatlós Marietta és Süle Bálint) egy friss tanulmányban elvégezték a lokálismagnitúdó-skála kalibrálását, a kutatás a szeizmológia egyik rangos nemzetközi folyóiratában, a Bulletin of the Seismological Society of America (BSSA) lapban jelent meg.
 

A lokális magnitúdó (ML) egy empirikusan meghatározott mennyiség, amelyet elsősorban a 600 km-nél kisebb távolságban kipattant földrengések nagyságának becslésére alkalmaznak. A skálát Charles F. Richter vezette be 1935-ben Dél-Kaliforniában, logaritmikus alapú rendszerként. Eszerint egy M = 3,0 magnitúdójú rengés maximális kitérése 1 mm lenne egy olyan szeizmikus állomáson, amely az epicentrumtól pontosan 100 km-re helyezkedik el.

A magnitúdó számításához a regisztrált maximális amplitúdóra és a forrás–állomás távolságra van szükség. A jelenleg alkalmazott ML-képletek a Richter-féle eredeti összefüggés továbbfejlesztett változatai, amelyek már figyelembe veszik a szeizmikus hullámok terjedését és gyengülését befolyásoló regionális földtani tényezőket is.

A skála regionális kalibrálása azonban elengedhetetlen, mivel a hullámok csillapodását jelentősen befolyásolja a kéreg szerkezete, valamint az állomások környezetében található talaj és alapkőzet típusa. A Richter által meghatározott korrekciós tényezők Dél-Kaliforniára érvényesek, így azok közvetlen alkalmazása például a Pannon-medencében torzított eredményeket adhat, mivel a hullámok amplitúdócsillapodása eltérő lehet. A medence üledékes területein és konszolidálatlan kőzeteken telepített állomások esetében az amplitúdók jelentős mértékben felerősödhetnek.

A fenti megfontolások alapján elvégeztük a lokálismagnitúdó-skála kalibrálását a vizsgált földrajzi térségre. A horizontális komponensen mért maximális amplitúdók átlagosan 1,9-szer nagyobbak a vertikális komponensen mérteknél, konszolidálatlan kőzeteken pedig ez az arány akár háromszoros is lehet. A konzisztens és megbízhatóbb magnitúdóbecslés érdekében ezért a vertikális komponens használatát javasoljuk, mivel az kevésbé érzékeny a helyi talajviszonyokra. Emellett állomáskonstansokat alkalmazunk, hogy kiegyenlítsük a konszolidált alapkőzetre, illetve a laza üledékre telepített állomások közötti amplitúdókülönbségeket. A kalibráció részeként a hullámcsillapodási viszonyokat is részletesen megvizsgáltuk, így a módosított képletek már a helyi kéregszerkezeti sajátosságokat is figyelembe veszik, és pontosabb ML-értékeket biztosítanak a térségben.

 

 

 

2025. február 19-én sikeresen lezajlott kollégánk, Czecze Barbara doktori értekezésének nyilvános vitája a HUN-REN FI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumban. Az értekezés címe:  „A Kárpát-medence szeizmicitásának analízise többeseményes helymeghatározó algoritmusokkal”.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájának Földtan-Geofizika doktori program keretében benyújtott disszertáció a Pannon-medence földrengéskatalógusának korszerű helymeghatározásait, antropogén szeizmikus események diszkriminációját, valamint egy megbízható GT-eseménygyűjtemény összeállítását célozta meg, három különböző algoritmus (iLoc, Bayesloc, HypoDD) együttes alkalmazásával.

A doktori bizottság summa cum laude minősítéssel ismerte el a kutatás tudományos értékét, valamint a védés színvonalát.

2025. március 11–14. között megrendezésre került a 6. AdriaArray Workshop az olaszországi San Servolo szigetén, a Velencei-lagúnában.

A négynapos szakmai esemény során  tematikus szekciók foglalkoztak az Adriai-lemez geodinamikájával, a litoszféra szerkezetével, a szeizmicitással, valamint a projekt keretében végzett új geofizikai mérések és adatfeldolgozási módszerek eredményeivel. Kiemelt figyelmet kapott a receiver function és ambient noise alapú szeizmikus képalkotás, valamint az adatminőség és az adatokhoz való hozzáférés kérdésköre is.

A konferencián három magyar kutató is részt vett:

  • Czecze Barbara: Revised Seismicity Catalog of the Pannonian Basin Using Multiple-Event Relocation Algorithms – a Pannon-medence szeizmicitásának korszerűsített katalógusát mutatta be break-out session előadáson, valamint poszteren.

  • Csatlós Marietta: Calibrating the Local Magnitude Scale for Hungary Using Permanent and Temporary Stations – a hazai magnitúdóskála pontosításáról készült tanulmányt prezentálta poszterelőadás formájában

  • Kalmár Dániel: Mantle Transition Zone Structure in the Alpine-Carpathian-Dinarides: Evidence from P-to-S Receiver Function Analysis – előadásában a köpeny átmeneti zónájának vizsgálatát ismertette a Kárpát–Alpok–Dinaridák térségben, emellett társszervezőként is közreműködött a Receiver Functions munkacsoportban.

A rendezvény fontos lehetőséget nyújtott a magyar kutatók számára nemzetközi tudományos kapcsolatok építésére. 2026-ben a 7. AdriaArray workshop a HUN-REN FI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumban dolgozó, hazai kutatók szervezésében, Sopronban kerül megrendezésre. A konferenciával kapcsolatos információkat a következő honlapon folyamatosan követhetőek: https://adriaarrayws2026.epss.hu/ 

Kalmár Dániel

Czecze Barbara

Csatlós Marietta

 

Örömmel számolunk be róla, hogy Kalmár Dániel kollégánk Lithospheric Structure of the Circum-Pannonian Region Imaged by S-To-P Receiver Functions című tanulmánya bekerült a rangos Geochemistry, Geophysics, Geosystems (AGU) folyóirat 2023-ban megjelent tíz legtöbbet idézett cikke közé.

A kutatás a Pannon-medencét övező térség litoszféraszerkezetét vizsgálja S-to-P reciever function segítségével, és fontos új eredményekkel járul hozzá a régió geodinamikai megértéséhez. A cikk gyors tudományos visszhangja is jól mutatja a munka jelentőségét a nemzetközi geofizikai közösségben.

Gratulálunk a kimagasló tudományos eredményhez!

 

 

Megjelent Kalmár Dániel és Balázs Attila közös tanulmánya Upper and Lower Crustal Deformation and Residual Topography in a Continental Back-Arc: Inferences from the Pannonian–Transylvanian Basins címmel a Tectonophysics folyóiratban (Elsevier, 2024).

A kutatás célja a Pannon- és Erdélyi-medence kéreg- és litoszféraszerkezetének vizsgálata, különös tekintettel az eltérő vastagságú felső és alsó kéreg deformációjára, valamint a felszín alatti anomáliákra utaló reziduális topográfiai eltérésekre. Az eredmények alapján a felszín alatti süllyedések és kiemelkedések jelentős része dinamikus (pl. köpenyáramláshoz kapcsolódó) folyamatokra vezethető vissza.

A tanulmány fontos lépést jelent a régió geodinamikájának mélyebb megértésében.
Gratulálunk a szerzőknek a publikációhoz!

1. oldal / 2